Автоматичний капельний полив газону своїми руками

Автоматичний капельний полив газону своїми руками

Добре мати власний сад з газоном і прекрасно мати в своєму розпорядженні воду для поливу, але з часом це задоволення може перетворитися в тяжкий обов’язок.

Більшість садівників витрачають чимало часу на полив газону — вони змушені годинами стояти зі шлангом в руці. Для того, щоб уникнути такої ситуації, є можливість замовити автоматичний полив газону у компанії, яка спеціалізується на цьому, але таку систему ви можете легко облаштувати і своїми руками, що значно заощадить ваші коти.

Зараз у продажу є всі необхідні деталі для монтажу системи автоматичного поливу, але головне правильно спланувати і розрахувати всі параметри. Якщо ви не впевнені в своїх силах, то краще звернутися до спеціалізованої фірми.

Обов’язково потрібен план саду, де треба позначити всі будови і ділянки (наприклад, під’їзд до будинку або майданчик для гриля). Для більшої зручності план виконують в масштабі 1: 100 — в цьому випадку можна буде нанести радіуси дощовиків. Також на плані необхідно відзначити місце водозабору. Якщо таких точок декілька, то живити систему від центрального джерела. Якщо ділянка велика, то його власнику варто задуматися про колодязі в якості джерела води — це здешевить автоматичний полив.

Вибір способу поливу

Існують різні способи поливу, і вибирати їх треба в залежності від самої ділянки або його зон.
— Висувні дощовики. Розташовуються під землею і в вимкненому стані майже непомітні. Коли дощовики вмикають, вони піднімаються над поверхнею. Таке рішення зручно для газонів, оскільки не заважає стрижці трави.
— Крапельна лінія. Якщо рослини на ділянці досить високі, а сама ділянка вузька, вибирають систему у вигляді труби з рівномірно розташованими отворами. Її закопують поруч з рослиною на глибину декількох сантиметрів, в результаті чого можна забезпечити зрошення ділянки шириною близько 60 см.

Складання схеми поливу газону

При складанні схему поливу на план системи наносять місця розміщення дощовиків і їх радіуси дії. Важливо врахувати, що дощовики можуть мати різний радіус дії:
• 90 градусів — такі дощовики розміщують в кутах ділянки.
• 180 градусів — розташовують уздовж периметра ділянки.
• 270 градусів — розміщують у вуглах будинку.
• 360 градусів — розташовують на вільних ділянках.

Важливо, що зони дії дощовиків трохи перетиналися: це дозволить уникнути пропусків в поливі.
Приклад схеми зрошення вказано нижче:

Схема зрошення газону

Перевірка пропускної здатності водозабору

Перед початком облаштування системи автоматичного поливу необхідно визначити число дощовиків, що працюють одночасно. Для цього роблять такі дії:
1. До водопровідного крану (або іншого джерела води) під’єднують шланг для поливу діаметром ? дюйма і довжиною 1 метр
2. Готують секундомір і відро з ємністю 10 літрів
3. Заміряють в секундах час наповнення відра при повністю відкритому крані
4. Вимірюють відстань від клапана крана до найдальшого дощовика і на кожні 15 метрів додають в отриманому часу одну секунду. Також по 1 секунді додають на кожен автоматичний клапан. Далі з таблиці в керівництві користування для комплекту автоматичного поливу визначають пропускну здатність водозабору.

Визначення необхідної кількості води

Кожен дощовик в системі вимагає певного тиску води, причому чим він вище, тим більше пристроїв може працювати на одній лінії. Тому важливо перевірити, чи буде достатньо пропускної здатності водозабору для роботи всіх дощовиків. Для визначення кількості ліній поливу складають показники обраних дощовиків. Також слід врахувати, що на одній лінії повинні працювати дощовики з однаковою продуктивністю.

Використання води дощовиками

Автоматизацію системи поливу забезпечує програмований контролер, який дає можливість програмувати час роботи різних ліній поливу. Працює такий контролер від мережі з напругою 220 вольт, а для підтримки заданих параметрів застосована батарея напругою 9 вольт.

Контролер розташовують в приміщенні. Можна розташувати його в підвалі будинку, на невеликій відстані від джерела води. Поруч з краном розміщують вхідну колонку для підключення всієї системи і монтажну коробку. У неї поміщують автоматичні клапани (їх повинно бути стільки ж, скільки і ліній поливу в системі). Ці відсічні клапани встановлюють для того, щоб в один час можливо було забезпечити роботу тільки однієї лінії. Автоматичні клапани підключають до контролера з двожильними проводами, причому кожен клапан окремо.

Для кожної лінії обирається свій комплект деталей, наприклад:
• Лінія на чотири великих дощовиків для площі поливу 200 квадратних метрів з трубами діаметром 19 мм і відводами до дощовиків діаметром 16 мм.
• Лінія на 3 маленьких дощовиків, розрахованих на полив площі 50 кв. метрів такої ж конструкції, як і попередня.
• Крапельна лінія з труб діаметром 19 мм з крапельної трубою потрібного діаметру.
• Зазвичай крапельна труба виконується у вигляді замкнутих петель, з’єднаних з живильної трубою.

У систему також повинен входити датчик дощу для вимкнення системи автоматичного поливу коли починається дощ. Цей датчик також підключається до контролера і працює від батарейки напругою 9 вольт. Обирати комплектуючі системи можна, виходячи з рекламних каталогів і проспектів. У них часто вказуються параметри потрібних деталей, що значно полегшує вибір.

Також для монтажу системи автоматичного поливу необхідно підготувати наступні матеріали і інструменти:
1. Дриль з довгим свердлом для формування отворів у зовнішніх стінах будинку. Через них будуть проходити дроти від контролера до автоматично клапанів.
2. Ніж
3. Викрутка
4. Заступ
5. Лопата
6. Пассатижі

Приблизний список комплектуючих автоматичної системи поливу наведено нижче в таблиці:

список комплектуючих автоматичної системи поливу

Монтаж автоматичної системи поливу

Приблизний список робіт може виглядати так:
• Зняття дерну і прокладка траншей
• Монтаж трубопроводів
• Монтаж фітинга
• Монтаж системи зрошення
• Монтаж системи управління
• Монтаж насосного обладнання Засипка траншей і укладання дерну

Після встановлення всіх компонентів системи поливу необхідно відрегулювати дощовики. Для цього один з встановлених автоматичних клапанів встановлюють вручну на необхідний режим роботи і включають систему. Далі регулюють радіуси дощовики і їх обсяг роботи. Так готують до роботи все зрошувачі. До речі, крапельна система регулювання не вимагає.

На завершальному етапі програмують контролер на час і черговість включення тієї чи іншої лінії. Надалі система не вимагає втручання ззовні, але іноді треба перевірити правильність роботи дощовиків. Наприклад, навколо них може обмотатися скошена трава і його радіус роботи зменшиться. В цьому випадку дождеватель необхідно прочистити і він знову буде працювати нормально.

Злив води з системи на зимовий час

Перед настанням холодів систему поливу обов’язково треба законсервувати, тобто перекрити воду і повністю злити її з системи. Для полегшення цього процесу, в ідеалі необхідно планувати і монтувати зрошувальну систему таким чином, щоб її найнижчою точкою завжди була нижня частина дощовиків. В цьому випадку вода витікає через спеціально передбачені невеликі клапани дощовиків при вимкненому системі. Якщо ця умова не дотримана, можна знайти вихід із ситуації, застосувавши продування системи поливу стисненим повітрям — так добре видаляються залишки води. Навесні ж, перед включенням системи, її необхідно перевірити, прочистити форсунки дощовиків і знову відрегулювати радіуси і сектори їх роботи. В цьому випадку система буде працювати довго і справно.

Варто знати

Система поливу встановлюється на довгі роки, тому не варто економити на матеріалах. Потрібно вибирати тільки найякісніші. Найбільшою складністю при самостійному проектуванні може бути вибір відповідних дощовиків і їх правильне розташування. Завжди радьтеся з фахівцями.

Сад варто розділити на зони (не всі рослини потрібно поливати однаково інтенсивно) і для кожної підібрати спосіб поливу. Для поливу газону найбільше підходять видвіжниe дощовики. Для поливу рослин краще використовувати крапельні лінії і мікрооросітелі.

Систему зрошення потрібно розділити на лінії, які включаються послідовно, в запрограмованої черговості.

Важливо, щоб полив був рівномірним по всій площі. Якщо рослини мають різну потребу в воді, об’єднати в одній лінії поливу варто ті, які мають схожі вимоги. Не рекомендується підключати до однієї лінії зрошувачі з різною потребою в воді.

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Selxozinfo
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: