<

Інструмент для обрізання та формування плодових дерев

Інструмент для обрізання та формування плодових дерев

Обрізання дерев — дуже важлива і необходна справа, а якщо ці дерева щей плодові, то від якісного обрізання залежить не тільки здоров’я деревини, а й врожайність.


Щоб правильно і якісно обрізати плодові дерева, необхідно мати спеціальні садові інструменти. Давайте ж розбиратися, що ж нам знадобиться.

Якими інструментами
користуватися під час
обрізання гілок в
верхніх частинах крони

Крони великих дерев тяжно обрізати, особливо, якщо це верхівка. Тому для їх обрізання та для прибирання живців використовують так звані повітряні секатори сучкорізи, насаджені на жердину необхідної довжини. Більш зручний для цієї роботи сучкоріз типу гільйотини, але зрізати ним можна гілки товщиною не більше 15 мм. Користуючись драбиною, можна у верхній частині крони обрізку робити звичайним секатором.

Коли використовувати пилку при обрізанні дерев

Пила для обрізання плодових дерев

Гілки, що сягають в діаметрі більше 2,5-3 см вирізають садовою пилкою. Садівники рекомендують пилку-ножівку з вигнутим і звуженим до кінця полотном. Ножівка пиляє при русі на себе. Викривленість леза полегшує заглиблення полотна, звужений його кінець підвищує прохідність пили в вузьких розвилках і загущених місцях. Потрібно купувати пилки-ножівки з більшим зубом не менше 5 мм. Дуже гладкий зріз і швидкий відпил виходить при роботі ножівкою з подвійним зубом. Придатні для роботи лучкові пилки з поворотним полотном, що дозволяє працювати під будь-яким кутом нахилу, лучкові пили з нерухомо закріпленим полотном незручні, тому що часто вони не проходять в розвилки гілок. Перевага лучкових пилок — дешевизна полотна і можливість швидкої зміни затупілого полотна новим, з гострим зубом.

Чи можна для обрізки користуватися столярною ножівкою

Обрізання дерев столярною ножовкою

Столярна ножівка розрахована для розпилювання сухого дерева і має мале розведення зуба, працюють нею з натиском від себе. Вона має пряме полотно і вимагає більшого натиску для його заглиблення.

При відсутності садової ножівки можна спилювати гілки столярною ножівкою з більшим зубом і вузьким полотном, збільшивши ширину розведення зуба.

Після закінчення робіт ріжучий садовий інструмент очищають від бруду і покривають металеві частини шаром технічного вазеліну або тавоту.

Як і чим точать пилу

Як та чим нагострити садову ручну пилку

Для продуктивної роботи пилки потрібно, щоб вершина і зовнішні бічні грані зубів були постійно гострими. Садову пилу гострять невеликим тригранним напильником або на тонкому наждачному колі. Бічні фаски точать по всій довжині, а не тільки в вершини зуба, намагаючись зберегти існуючий кут нахилу бічної фаски до площини зуба, що дорівнює приблизно 45 градусів. Якщо сточують тільки вершину, зменшується довжина зуба (висота трикутника) і кут сходження бічних граней до верхівки зуба збільшується; пилкою з таким зубом пиляти важко.

Що таке розводка садової пилки. Для чого, як і чим її виконують

Розводка садової пилки

Щоб зменшити тертя полотна пилки і запобігти зажим його деревиною, зуби розводять, відгинаючи через один вправо і вліво від площини полотна. Відгинати потрібно весь зуб від підстави, а не тільки його вершину. Відгинають таким чином, щоб бічні фаски зуба припадали всередину, а не назовні. Для розведення зуба застосовують спеціальні розводки. Найбільш просту розводку можна зробити самому зі сталевої пластини товщиною 1,5 — 2 мм, в бічній або торцевої частини якої зроблені пропили по товщині полотна пилки і глибиною, що перевищує висоту зуба.

Як розводити пилку для обрізки живої деревини

Для обрізки живої деревини плодових дерев, щоб не затискало пилку, розводка зуба повинна бути сильнішою, ніж для пиляння сухої або замороженої деревини. Ширина розведення зубів поблизу ручки повинна дорівнювати приблизно триразовій товщині полотна і зменшуватися до його кінця до одинарної товщини.

Як точать сікатор

Як точити сікатор

Лезо ріжучої частини садового сікатору потрібно підтримувати гострим. При точці на карборундових або наждакових швидкообертаючих точильних колах не слід допускати перегріву леза до появи ‘кольорів мінливості’. Для точки сікатор потрібно розібрати. У ріжучої частини наточують тільки зовнішню сторону клинка, в іншому випадку леза сікатору будуть розходитися і він буде м’яти і кришити деревину на зрізах.

Точать також і торцеву увігнуту сторону опорної частини, якщо її ребро затупилося. Збирати сікатор потрібно в закритому стані. Гайку з’єднувального болтика загвинчують до тих пір, поки пружина ще здатна відкрити секатор.

Як і на чому точать садовий ніж

Як наточувати садові ножі

Садові ножі випускають з двома невеликими круто сходяться до леза фасками. Таким ножем різати важко. Потрібно зробити гострішим кут сходження бічних плоскотей (щічок) ножа до леза, для чого необхідно розширити фаски.

Сточують зайвий метал таким чином, щоб нижня площина (якщо тримати ніж вістрям до себе) була рівною від ріжучої кромки леза до обушка. Верхню площину сточують від середини до різальної частини леза. У правильно наточеного ножа ця частина площині повинна бути прямою, а не опуклою. Ножем, наточеним ‘з завалом’, тобто з більш крутим переходом від бічної площині до ріжучої частини леза, різати важко.

Процес точки складається з 2 етапів: сточування зайвої металу для додання гострого кута сходження бічних площин і правки — усунення зазубреності леза і шліфування поверхні. Зайвий метал сточують на крупнозернистих корундових, наждакових, пісчаникових брусках або на обертових точильних колах.

Для успішної точки з поверхні бруска потрібно змивати тирсу металу і пил. При точці на швидкообертаючих точильних колах потрібно періодично охолоджувати клинок ножа, не допускаючи появи ‘кольори мінливості’. При точці на бруску клинок, міцно утримуючи в руках від коливань, прямолінійними рухами зрушують уздовж бруска.

Натиск повинен бути при русі проти ріжучої частини леза, сильний і рівномірний на всьому протязі бруска; під час зворотнього руху натиск на обушок повинен бути слабким. Клинок точать по частинах, зміщуючи його поперек бруска.

Правлять ніж на дрібнозернистих точильних каменях — бруском. При правці роблять кругові рухи клинка, в той же час зміщуючи КМО уздовж бруска.

Крім вибору і догляду за садовим інструменом, важливу роль грає і те, як правильно ви зробите обрізання дерев. На картинці ви побачите практичні рекомендації:

Рекомендації по обрізанню плодових дерев

Краще за те, які інструменти потрібні для обрізання дерев, як ними користуватися, та іншу потрібну інформацію, ніж розкаже майстер, не розповість ніхто. Тож дивіться відео дсвідченого садівника, воно стане вам у пригоді.


Вернуться на ГЛАВНУЮ СТРАНИЦУ сайта.

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
СельхозInfo
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: