Методи захисту домашньої електромережі від перенавантаження

Методи захисту домашньої електромережі від перенавантаження

 

Конструктивна недосконалість електричних мереж є основною причиною різких стрибків напруги. Передбачити час чергового перепаду неможливо. Єдине, що ми можемо зробити для запобігання неприємних наслідків — це заздалегідь подбати про безпеку електричних споживачів в своєму будинку.

Для захисту домашніх споживачів від стрибків напруги застосовуються різні типи захисних пристроїв. Ми поговоримо про найпоширеніші. Це реле контролю напруги (РН) і побутові стабілізатори.

Реле контролю напруги

Захищати домашню систему електропостачання за допомогою реле контролю напруги рекомендується в тих випадках, коли напруга в мережі стійка, а її помітні скачки рідкісні. Реле контролю напруги являє собою пристрій, здатний зчитувати параметри електричного струму і розривати електричне коло в той момент, коли показники напруги вийдуть за межі заданого діапазону. Після того, як напруга в загальній мережі нормалізується, пристрій автоматично замкне ланцюг і відновить харчування споживачів. Функція відновлення харчування через заданий проміжок часу (з затримкою), вбудована в РН, допомагає продовжити термін служби деяких побутових пристроїв, наприклад, холодильників.

Реле контролю мають невеликими габаритами, порівняно низькою вартістю і хорошим швидкодією. До недоліків РН можна віднести їх нездатність згладжувати коливання напруги. При цьому для максимального захисту всіх споживачів буде потрібно встановити відразу декілька пристроїв.

Важливо! РН захищає мережу тільки від неприпустимих стрибків напруги і не призначене для захисту від коротких замикань (цю функцію виконують автоматичні вимикачі).

Сучасні РН бувають трьох типів

  1. Стаціонарне реле, вбудоване в електричний щиток будинку або квартири.
  2. Реле для індивідуального захисту одного споживача.
  3. Реле індивідуального захисту декількох споживачів.

Якщо з експлуатацією реле другого і третього типу все практично ясно, то РН першого типу має більш складну конструкцію, а його установка вимагає певних знань. Подібні пристрої монтуються на вході в приміщення і захищають від стрибків напруги все домашнє електрообладнання.

Вибір реле напруги

Вибираючи реле напруги для захисту домашньої мережі, досить знати номінал електричного струму, який здатний пропускати через себе ввідний автоматичний вимикач. Якщо, наприклад, пропускна здатність вимикача дорівнює 25А (що відповідає споживаної потужності — 5,5 кВт), то робочі характеристики РН повинні бути на щабель вище — 32А (7 кВт). Якщо вимикач розрахований на 32А, то реле має витримувати струм в 40-50А.

Деякі люди вибирають марку РН, спираючись на сумарну споживану потужність. Це не зовсім вірно. Адже реле, здатне витримувати струм в 32А, може спокійно працювати як при навантаженні в 7 кВт, так і при набагато більшій потужності споживання. Тільки в другому випадку в робочу схему РН необхідно вбудовувати спеціальний магнітний контактор. Але про це в наступному розділі.

Встановлення реле напруги

Стандартна схема установки реле напруги в розподільний щиток показана на схемі нижче

Важливо! Роботи по установці РН слід проводити тільки при відключеному ввідному вимикачі!

Як бачимо, все просто: реле контролю встановлюється відразу після електричного лічильника і підключається до фазного проводу, через який здійснюється електропостачання всього будинку. При стрибку напруги за межі виставленого (регульованого) діапазону реле від’єднує зовнішню мережу живлення від внутрішньої електропроводки. Реле напруги, вмонтоване в щиток, займає мінімум простору на DIN-рейці.

Якщо сумарна потужність споживачів домашньої мережі перевищує 7 кВт, виробники настійно рекомендують вбудовувати в робочу схему РН додатковий електромагнітний контактор. Хоча, надійний контактор в загальній схемі ніколи не стане зайвою деталлю.

Це пристрій допомагає розвантажити контакти РН, самостійно роз’єднуючи силову лінію від загальної мережі побутових споживачів. Реле контролю, в момент неприпустимого стрибка напруги, лише подає команду на відключення. Після цього електромагнітна котушка контактора роз’єднує силові контакти, що з’єднують зовнішню і внутрішню мережі.

Схема підключення в цьому випадку буде наступною:

Регулювання реле контролю напруги

Для того щоб реле напруги змогло принести користь своєму власнику, його робочі параметри (межі допустимих напружень та час затримки відновлення живлення) необхідно правильно відрегулювати. Якщо в робочій схемі використовується одне реле напруги, то встановлювати межі допустимих значень слід, орієнтуючись на характеристики побутової техніки, чутливої ​​до перепадів. Найбільш чутливим і дорогим обладнанням є аудіо-відеообладнання. Діапазон допустимих значень напруги для неї становить 200 — 230В.

Важливо! Допустиме відхилення напруги від номінальних показників у вітчизняних енергетичних мережах становить 10% (198 … 242 В). У разі частого спрацьовування РН ці показники можна брати за основу, здійснюючи регулювання реле. Однак чутливу побутову електроніку в цьому випадку рекомендується захищати за допомогою недорогих переносних стабілізаторів.

Для того щоб забезпечити максимально надійний захист всіх споживачів, слід використовувати електричну схему з декількома реле. Робоча схема захисту, що включає кілька РН, дозволяє розбити споживачів за групами — відповідно до їх чутливістю до стрибків напруги:

До першої групи

належить аудіо- і відеотехніка (допустимі значення напруги — 200 — 230В).

 

До другої

можна віднести побутову техніку, оснащену електричним двигуном: холодильники, кондиціонери, пральні машини і т. Д. (Допустимі значення напруги — 190 — 235В).

 

Третя група

— це нагрівальні прилади і освітлення (допустимі значення напруги — 170 — 250В).

 

Кожна група споживачів підключається до свого РН. У такій схемі робочі параметри кожного реле настроюються індивідуально.

Що стосується часу затримки відновлення харчування, то воно повинно відповідати експлуатаційним вимогам, що пред’являються до побутової техніки. Для деяких холодильників, наприклад, рекомендована затримка дорівнює 10 хвилинам.

Захист трифазної мережі за допомогою реле контролю напруги

Якщо електропостачання вашого будинку здійснюється через трифазну систему, то на кожну фазу доцільно встановлювати окреме реле контролю.

Важливо Трифазні реле напруги створені виключно для захисту відповідного обладнання (наприклад, електродвигуна). Якщо подібне реле встановлено на вводі в житло, то перекіс напруги на одній з фаз призводить до знеструмлення всіх однофазних споживачів.

Стабілізатори напруги для будинку

Якщо у вашому будинку спостерігаються постійні перепади напруги, то РН буде спрацьовувати кілька разів на добу, знеструмлюючи весь будинок. У таких випадках рекомендується більш дорогий, але і більш практичний спосіб захисту домашньої електроніки. Складається він в застосуванні стабілізаторів — пристроїв, що згладжують перепади напруги в зовнішній мережі, видаючи на виході постійний показник 220В.

За типом підключення розрізняють два види стабілізаторів для будинку: локальні (які підключаються до розетки, захищаючи від одного до декількох споживачів) і стаціонарні (підключаються до вступного силового кабелю і здійснюють захист всіх споживачів домашньої мережі). Локальні стабілізатори слід використовувати для захисту найбільш чутливою побутової техніки. Їх можна експлуатувати в комплекті зі стаціонарним реле напруги. Що стосується стаціонарних стабілізаторів, то вони являють собою складні пристрої, які не тільки згладжують перепади напруги у всій побутової мережі, а й здатні автоматично відключати живлення споживачів при досягненні критичних значень.

Встановлювати стаціонарні стабілізатори вкрай рекомендується, якщо значення напруги кілька разів на добу виходить за межі 205…235В (це можна визначити за допомогою звичайного тестера).

Важливо! Якщо в будинку постійно моргає світло, а напруга виходить за межі 195 … 245В, то користуватися домашніми електроприладами без стабілізатора заборонено!

Як обрати стабілізатор для будинку

Вибирати стабілізатор слід, виходячи з сумарної потужності домашніх споживачів. При цьому пристрій обов’язково має володіти пристойним запасом потужності.

Встановлення стабілізатора

Встановлювати стабілізатор рекомендується поблизу силового щитка відповідно до такої схеми.

Важливо! Вбудовувати стабілізатор (втім, як і РН) в загальну схему слід безпосередньо після лічильника. Адже ці пристрої теж є споживачами, отже, перед приладом обліку їх встановлювати не можна.

Захист трифазних мереж за допомогою стабілізатора

Відразу скажемо, що трифазні стабілізатори покликані захищати виключно трифазні споживачі. Якщо ж до вашого будинку підходить трифазного живлення, то для створення стійкого напруги у внутрішній мережі доцільно встановлювати на кожну фазу окремий однофазний стабілізатор.

 

Подібний підхід дозволить істотно знизити ваші витрати (3 стабілізатора потужністю 5, 7 і 10 кВт завжди дешевше одного пристрою, розрахованого на 30 кВт). До того ж, при осіданні напруги на одній з фаз, трифазне пристрій знеструмить весь будинок. Це конструктивна особливість стабілізатора, орієнтованого на захист трифазних електродвигунів.

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Selxozinfo
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: